top of page

אבטיח

אבטיח-פרי הקיץ

ירק קיץ שזורעים או שותלים באביב, אבל רק לאחר שצינת החורף חולפת וכשהקרקע מתחממת, כלומר מאמצע מרץ ועד תחילת מאי. עדיף לשתול מוקדם יחסית

חשוב לשתול או לזרוע בחלקה עם שמש מלאה ואדמה מתוחחת.

נדרשים 120-130 יום משתילה להבשלה.

השקיה: ישנם אבטיחים הגדלים בעל בלא כל השקיה. בכל מקרה בתקופה גידול העלווה ניתן להשקות בממוצע כ30 דקות ביום עם שחר

מחניטת הפרי וניתן ורצוי להגדיל מעט את מנות המים

רגע לפני הפרי בשל רצוי לבצע הצמאה של הצמח ל2 ימים כך שרמת הסוכר תגדל ביחס למים ואז נבצע קטיף:)

-איך יודעים מתי לקטוף?

תלוי בזן אחר כשאנחנו מגיעים למספר ימי הגידול המצויים למעלה נבדוק את צליל האבטיח על ידי נקישה עליו, על הצליל להיות עמום יחסית ולא חלול שימו לב שלא עמום מדי זה אומר שהוא קימחי ויהיה פחות טעים

האבטיח משתייך למשפחת הדלועים ועל כן זקוק בגינה לתשומת לב ל4 העקרונות הכלליים של גידול דלועים: בהעדר דבורים או מאביקים אחרים נדרשת הפריה ידנית , שתילה מוקדמת כדי להימנע מהחום של שיא הקיץ שמונע הפריה, השקיה בטפטפות כדי לא להרטיב את העלים ובכך להביא למחלות והקפדה על מועד הקטיף – הדלעת מוכנה כשהגבעולים מתחילים להתייבש.

האבטיחים בסופר הם מזנים חסרי גרעינים הדורשים גידול בשילוב עם זן מפרה. לגינה הביתית מתאימים זנים עם פרחי זכר ונקבה שלא זקוקים לזן מפרה, ובמיוחד זן המכלוא קרימזון עם גרעינים שחורים או אבטיח של פעם עם גרעינים לבנים מזן מללי שהוא זן מורשת מקומי ותיק. מאז כניסתם לשוק של אבטיחים ללא גרעינים נדחק אבטיח הממלי בחקלאות והוא מגודל כיום כגידול בעל בלא כל השקיה כדי לקבל גרעינים שאותם אוכלים כפיצוחים.

בזיליקום

בזיליקום או ריחן הוא צמח קיצי אשר חובב חום וימים ארוכים,

אחד מיני העלים הבודדים אשר גדלים ומשגגים בחודשי האביב והקיץ.

בזיל הוא צמח תבלין ממשפחת השפתניים ומוצאו באזורים הטרופיים כולל דרום-מזרח אסיה ומרכז אפריקה.

  הבזילקום מתרבה בעזרת הפצת זרעיו.

הזרעים מתפתחים בשחלת הפרח הלבן בראש עמודי תפרחת המתפצלים מהגבעול. כשהפרחים מתייבשים ניתן לחלץ את הזרעים מתוכם באופן ידני.

הבזיליקום נחשב צמח קל לריבוי, גם על ידי גנן חובב, והנביטה מתרחשת לרוב בתוך כשבועיים.

קל לגדל עציצי בזיליקום באופן ביתי מכיוון שהם צומחים מהר ולא דורשים התעסקות רבה.  יש להניח אותו במקום שבו יש שמש בין 6–8 שעות ביממה.

ש לשתול את הצמח במצע אדמה מנוקז ומאוורר.

יש להשקות באופן תדיר כך שאדמתו תהיה רוב הזמן לחה.

טיפ - לשמירה על טעמם ורכותם של העלים, מומלץ למנוע מהצמח לפרוח ע"י גיזום ניצני הפריחה כבר בהופעתם הראשונה.  מכיוון שהם גוזלים הרבה מהמים מהצמח, וגורמים לצמח להיות מאד סיבי. בנוסף כל גיזום של פרחים מעודד צמיחת עלים טריים ורעננים. מומלץ לגזום ענפים בוגרים ולא כל עלה בנפרד.

.כשאנו קוטפים מהצמח עלים, יש להשאיר עליו מספר עלים כדי שיוכל לחדש את עצמו.

bottom of page